Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kde a jak začít

Hlavní vstupní portál naleznete na adrese http://www.runescape.com. Než se pustíte do hry, dobře si prostudujte pravidla, která naleznete pod tlačítkem Rules & Security v sekci Other Features na hlavní stránce. Součástí vytváření nového účtu (postavy) je vyjádření závazku řídit se těmito pravidly a pokud je porušíte, riskujete minimálně dočasné pozastavení vašeho účtu. V případě vážného přestupku (jako je používání maker) nebo opakovaných drobných přestupků bude váš účet zablokován trvale.

Není potřeba se ničeho děsit. V zásadě stačí, když nebudete mluvit sprostě, nebudete propagovat nějaká hnutí, firmy či výrobky a nebudete podvádět ostatní hráče. Rozhodně se vyhněte používání maker, používání neoficiálních herních klientů, sdílení postavy (s jednou postavou může hrát jen jeden hráč!) a zneužívání známých chyb. Máte-li více postav, můžete v jednom okamžiku hrát jen s jednou z nich.

Nový účet (postavu) si vytvoříte pomocí formuláře, který se zobrazí po stisku tlačítka Create account na hlavní stránce. Založení účtu je velmi jednoduché, pokud byste přesto měli problémy, najdete podrobnější návod v průvodci  KROK ZA KROKEM . Po založení účtu můžete, kromě spuštění hry, přistupovat i k položkám v sekci Secure services na hlavní stránce, které slouží především ke správě účtu, k přístupu k oficiálnímu diskusnímu fóru a k zákaznické podpoře.

Jakmile máte založen účet, můžete si hru spustit pomocí tlačítka Play game na hlavní stránce. Nejprve se musíte rozhodnout, zda chcete hru spustit ve vysokém nebo nízkém rozlišení - kromě kvality textur a minimapy je rozdíl i v implementaci (respektive neimplementaci) zvukových efektů a hudby (efekty jsou příšerné, hudba ujde) - pokud máte málo výkonný počítač nebo nekvalitní připojení zvolte si raději nízké rozlišení. Při nízkém rozlišení navíc nejsou vidět střechy domů, takže je podstatně rychlejší navigace ve městech.

Po volbě rozlišení hry se vám zobrazí seznam aktivních serverů. V horní části seznamu jsou uvedeny servery, ke kterým se mohou přihlásit všichni hráči a v dolní části najdete servery dostupné jen pro platící hráče (Members Only). U každého serveru vidíte jeho číslo, lokaci a počet aktuálně zalogovaných hráčů. Protože není možné jednoduše získat údaj o době odezvy, musíte si server vybrat podle lokace nebo vlastní zkušenosti. Pokud máte kvalitní internetové připojení, nebudete mít pravděpodobně žádné problémy, ať už si vyberete kterýkoliv server. Některé z neoficiálních RS klientů nabízejí možnost porovnání pingů na herní servery, ovšem používání neoficiálních klientů se z bezpečnostních důvodů nedoporučuje. Při výběru serveru se můžete řídit i počtem přihlášených hráčů. Čím více hráčů bude hrát na stejném serveru jako vy, tím více hráčů se bude nacházet na stejné mapě jako vy. To znamená více příležitosti nebo více konkurence - podle toho, co se zrovna chystáte dělat. Příliš velké množství hráčů na jednom místě prakticky znemožňuje běžnou konverzaci a zvyšuje nároky na propustnost vašeho připojení a výkon vašeho počítače. Navíc, při delším pobytu v davu dalších hráčů hrozí reálné nebezpečí, že přehlédnete náhodnou událost - a to může mít velmi nepříjemné až fatální následky. Čím více hráčů je na jednom serveru, tím rychleji se obnovují vyčerpané zdroje - zásoby v obchodech, zabité nestvůry, ruda v dolech a podobně.

Klepnutím na odkaz na zvolený herní server se spustí nahrávací applet hry, ten si nejprve zkontroluje, zda máte u sebe na počítači uloženy poslední verze potřebných souborů a případně si je nahraje z internetu. Pak je rozbalí v paměti a zobrazí přihlašovací stránku. Tady navolte „Existing user“, vyplňte vaše jméno a heslo a klikněte na „Login“. Budete-li hrát hru s použitím vysokého rozlišení na málo výkonném stroji, je právě rozbalení souborů a příprava interface hry kritické místo - tato operace může trvat až 20 minut! Při vlastní hře už pak nároky na výkon nejsou tak markantní, budete li se vyhýbat místům s mnoha hráči nebo nestvůrami. Rozhodně se nedoporučuje hrát na slabším stroji ve vysokém rozlišení v oblasti džungle. Pokud se ze hry odlogujete (nebo budete odlogováni), skončíte zpátky na přihlašovací stránce, odkud se případně můžete znovu přilogovat už bez dalších časových ztrát.

Při prvním přihlášení po založení účtu dostanete možnost nastavit si vzhled vaší postavy – pohlaví, barvu kůže, typ a barvu účesu, typ a barvu základního oblečení, atd. Kromě velikosti a barvy bot se všechno ostatní dá později změnit návštěvou příslušného specialisty (modisty, kadeřníka, kouzelníka), ovšem nebude to rozhodně zadarmo, takže si raději chvilku pohrajte. Nastavení vzhledu postavy je také všechno, co musíte při vytváření postavy udělat. K dispozici je totiž jediná rasa (člověk) a není třeba volit povolání nebo nastavovat počateční vlastnosti postavy – všichni začínají se stejnými charakteristikami a vybavením.

Po nastavení vzhledu musíte absolvovat povinný, asi 15 minutový tutoriál. Povinný tutoriál má znesnadnit vytvoření balíku anonymních účtů za účelem obcházení pravidel - jako je například šíření reklamy - a hlavně má seznámit nové hráče se základy ovládání hry. Přestože je tutoriál poměrně jednoduchý, naprostí začátečníci mají občas problémy jím projít. Pro podobné experty jsem připravil dalšího průvodce  KROK ZA KROKEM  Průvodce po tutorial isle a rozhraním RuneScape. Součástí tohoto průvodce je i rozšířený popis ovládání hry. Po dokončení tutoriálu je postava přenesena do počátečního bodu hry a její výbava a zkušenosti jsou nastaveny do stavu odpovídajícímu nejkratšímu průchodu tutoriálem (aby se zabránilo zneužití toho, že některé zdroje vybavení v tutoriálu jsou neomezené). Do počátečního bodu hry (nádvoří zámku Lumbridge) se postava přenese i v případě, že zemře, nebo v případě, že jí vyprší členství.

Při dalších přihlášeních budete postupně vyzvání k vyplnění kontaktních údajů a k vyplnění kontrolních otázek pro obnovení hesla (recovery questions). Vyplňovat je nemusíte, případně je můžete vyplnit kdykoliv později přes správu účtu, ale vřele vám doporučuji to udělat. Pokud se někomu podaří získat vaše heslo (ať už ho uhodne, ukradne nebo mu ho řeknete sami) a ukradne vám postavu, jsou právě recovery question vaší hlavní šancí, jak ji získat zpátky. Pokud se vám to stane, počítejte s tím, že nějakou dobu nebudete mít žádné problémy s nedostatkem místa ve vaší bance. Jagex vám sice vrátí postavu, ale za žádných okolností nedostanete zpátky předměty, které jste měli, než vám ji ukradli. Takže buďte opatrní a NIKDY NIKOMU neříkejte ani neposílejte své heslo! Ani kdyby o sobě stokrát tvrdil, že je z Jagexu a že když vaše heslo nedostane, zablokuje vám účet - to je jedna z nejčastějších fint těhle podvodníku a spousta lidí jim na to ještě pořád naletí - když vám tohle někdo řekne ve hře, okamžitě použijte tlačítko "Report abuse" vpravo dole na hlavní obrazovce a zvolte možnost "Password scam". Jakmile se vaše zpráva dostane k nějakému moderátorovi hry, bude mít dotyčný vážné potíže. Podvodníci jsou velmi vynalézaví a jejich cílem jsou převážně nezkušení hráči. Pokud nechcete naletět na nejběžnější triky, pročtěte si seznam v sekci Podvodníky najdete všude.

V okolí zámku Lumbridge najdete dva obchody: obchod smíšeným zbožím, kde lze prodat téměř všechno a koupit si některé základní nářadí, případně cokoliv co mají skladem, a Bobův obchod se sekerami, který vede i bronzové krumpáče a opravuje rozbité sekery neopatrným dřevorubcům. Dále tu najdete kostelík, mlýn, výheň a několik farem. V blízkém okolí se pohybují neagresivní monstra nízkých levelů, na kterých se vaše postava může pocvičit v boji a obrat jejich mrtvoly o nějakou tu kořist. V placené verzi si můžete hned od začátku přilepšovat také drobnými kapesními krádežemi. Jak boj tak neúspěšné pokusy o krádež odčerpávají vaše zdraví, a toho na začátku moc nemáte, je proto užitečné se poohlédnout po nějakém levném zdroji jídla, s jehož pomocí se v této hře dá zdraví rychle vyléčit (jinak se zdraví pomalu doplňuje s časem). Když přejdete most přes říčku na východ od zámku a půjdete po cestě směrem na sever, narazíte brzy na ohradu s krávami a o kousek dál na kuřecí farmu. Když někdo zabije kuře, získá kosti, maso a peří. Z krávy zase kosti, maso a kůži. Řada hráčů trénuje čistě boj a kořist nechává ležet na zemi. Dokonce i hráči, kteří zabíjejí krávy a kuřata kvůli zisku, začnou po čase nechávat ležet na zemi alespoň maso. Takže si tady můžete snadno posbírat spoustu syrového masa a to si později upéct nad ohněm, případně k tomu můžete použít troubu nebo sporák, které najdete v některých domcích.

Chcete-li si jídlo raději opatřovat už od začátku rybolovem, obejděte zámek proti směru hodinových ručiček a od obchodu na severu se vydejte po lesní cestě přímo na západ. Ten les je mimochodem ideální místo pro začínající dřevorubce. Lesní cesta vás dovede do vesničky Draynor, kde sice není jediný obchod, ale zato je tady banka, čili místo pro bezpečné uložení perně nabytých cenností a uvolnění zaplněného batohu. Jihozápadně od banky najdete na pláži několik rybářských postů, na kterých si může začínající rybář s pomocí malé sítě nachytat nějaké ty krabíky (síť je součást základního vybavení, pokud jste ji ztratili nebo prodali, dá se opatřit v obchodě v přístavu Port Sarim, což je pár kroků na západ od Draynoru).

Máte-li zájem o nějaké ty úkoly, najdete v Lumbridge celkem čtyři NPC (postavy řízené počítačem), kteří potřebují vaší pomoc. Úkoly od kuchaře v zámku a od farmáře v domku na severozápadním konci ohrady s ovcemi jsou velmi jednoduché a dají se splnit ve vesnici a jejím okolí. Úkol od kněze v kostelíku už vyžaduje cestování a drsnější boj a není tedy vhodný pro úplné začátečníky. Poslední úkol, který můžete dostat v Lumbridge, je od samotného vévody (duke) Lumbridge. Tento úkol je velmi jednoduchý, vyžaduje však spoustu cestování. Bez jeho splnění ale nemůžete trénovat dovednost výroby magických run (runecrafting).

V general store (smíšeném zboží) si můžete zakoupit mapu, která vám může usnadnit orientaci. Nicméně lepší a hlavně kompletnější mapu naleznete na webu. Můžete si otevřít interaktivní mapu přes tlačítko „World map“ na hlavní stránce nebo přes link nad hlavním herním oknem (v tom případě se otevře v novém okně). Případně si můžete nahrát mapu jako statický obrázek ze sekce „Extra Files“.

Pokud vaše postava zemře, je přesunuta na nádvoří zámku Lumbridge a je při tom automaticky "vyléčena". Ovšem její výbava, kromě několika „nejcennějších“ předmětů, zůstane na místě, kde postava zahynula (nejcennější předmět neznamená vždycky to, co za nejcennější považuje zesnulý hráč!). Proto je důležité si všechny předměty, které nutně nepotřebujete mít u sebe, uložit do banky. Nejbližší banku naleznete ve vesnici Draynor na západ od Lumbridge. Další blízká banka je v pouštním městečku Al-Kharid na jihovýchodě, ale tam se dostanete přes hlídanou bránu s poplatkem za průchod 10gp (dokud nedokončíte quest „Prince Ali rescue“, pak to budete mít zadarmo). Brána se dá obejít, ale je to dost velká zacházka.

Nakonec ještě rady pro začínající horníky a kováře. Bezpečných dolů pro postavy na nízké úrovni moc není. Asi nejlepší je důl, který se nachází jihovýchodně od hlavního města Varrock (přesně na sever skrz les od ohrady s krávami popsané výše). Na cestě do města je jedna agresivní maxikrysa, která obtěžuje postavy s nízkou úrovní bojových zkušeností, ale té snadno utečete. Drsnější povahy ji můžou párkrát přetáhnou krumpáčem, je však to zbytečné zdržování. Natěženou rudu si ukládejte do východní banky ve Varrocku. Ke zpracování rudy na kovové cihličky (bar) potřebujete výheň. Tu najdete v Lumbridge, ve Faladoru a v Al-Kharidu. Posledně jmenovaná je nejblíže k bance, nicméně, výheň ve Faladoru není o moc dál a Al-kharid je přece jenom poněkud z ruky. Pokud se týká kovadlin, potřebných pro přeměnu kovových cihliček na užitečné předměty, ve Varrocku se kovadliny nacházejí přímo přes ulici na jih od západní banky. Výsledný produkt prodávejte ve specializovaných obchodech, dostanete tak mnohem víc peněz než ve smíšeném zboží (např. bronzové dýky, což je to jediné, co můžete vyrábět na úrovni 1, prodávejte v obchodu s dýkami a meči ve Varrocku – na tom ale stejně moc nevyděláte, takže je lepší si nejdřív zvýšit úroveň výrobou větší zásoby bronzových cihliček a tu potom zpracovat na „dražší“ zboží).


Další tipy:

Pokud používáte rozlišení obrazovky 800x600, musíte hrát buď v celoobrazovkovém režimu prohlížeče a nebo si dotáhnout oficiálního RS klienta (najdete ho v sekci Extra Files).

Pokud se nutně potřebujete připojit na server, který je v seznamu označen jako FULL (tj. plně obsazen), musíte se dostat na stránku výběru serveru v době, kdy server plně obsazen není(server je označen FULL když počet hráčů dosáhne 2000 a link na něj se znovu objeví, když počet hráčů klesne pod 1990). Není to úplně nemožné, ze hry se neustále někdo odhlašuje nebo je odlogován automaticky, takže s trochou trpělivosti se to za několik málo minut podaří. Pokud hrajete přímo z prohlížeče, můžete seznam serverů znovu natáhnout tak, že klepnete pravým tlačítkem kamkoliv do volného místeha uvnitř seznamu a vyberete volbu aktualizovat z kontextové nabídky (pokud použijete volbu aktualizovat z hlavní nabídky, případně klávesu F5, vrátí vás to na vstupní stránku RuneScape). V případě, že používáte RS klienta, pravé tlačítko nefunguje a musíte tedy kliknout na link "detail select" v záhlaví seznamu a vrátit se tak o krok zpět a znovu vybrat grafické rozlišení. Jakmile máte spuštěný applet runescape (session) pro daný server, tak už se zalogujete snadno i když je server skoro plný, většinou se to podaří za míň než tři pokusy. Pokud si tedy potřebujete odskočit z plně obsazeného serveru na jiný, nevypínejte session, jen se odlogujte, minimalizujte prohlížeč (nebo klienta) a pusťte si jeho další instanci. Instancí prohlížeče (klienta) s nataženým appletem RuneScape můžete mít spuštěno najednou kolik váš počítač snese. a přepínání zpět na plné servery je pak mnohem pohodlnější

Pokud potřebujete během hry zjistit číslo serveru na kterém právě hrajete, je nejlepší metodou použití friends listu (seznamu přátel). Ten zobrazuje jména hráčů, kteří jsou zrovna on-line, v horní části seznamu společně s uvedením čísla serveru, na kterém hrají. Navíc hráči, kteří hrají na stejném serveru jako vy, jsou v seznamu uvedeni jako úplně první a zelenou barvou (a na minimapě je uvidíte jako zelené body). To znamená, že buď číslo vašeho serveru rovnou uvidíte anebo se můžete zeptat někoho, kdo ho vidí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Tutorial

(Libor , 7. 6. 2013 12:25)

Prosim o radu jsem v tutorialu a v tom nakem dole u zasypaneho vchodu a mam zachranit nakou zenskou nevim co s tim diky

hahahqhahahaha

(geloman, 27. 11. 2008 18:07)

debili debili debili debili debili debili debili debili
debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili debili

fjhmjhfggh

(hjmk, 15. 7. 2008 9:25)

ty kokote skurvisinski maš totu uplně na piču mrtko pojebse

sdfj

(hovno, 15. 7. 2008 9:23)

maš to dost dobre nikdo jinej to tak asi ne dik za rady

Dzivé

(Frenky500, 22. 3. 2007 18:06)

Som slovak a diky za rady ok